750 – LECIE – PRZYGOTOWANIA NA FINISZU

750 – LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH SKARYSZEWA – PRZYGOTOWANIA NA FINISZU

 

W niedzielę 18 maja odbędą się uroczystości 750 rocznicy lokacji Skaryszewa nadanej osadzie Skaryszew przez księcia Bolesława Wstydliwego 15 maja 1264 roku. Przygotowania do nich trwają już od ponad pół roku. Początkowo obchody planowane były na dzień 15 maja w dokładną rocznicę nadania praw miejskich lecz z różnych powodów, a w szczególności udziału w nich Rycerzy Zakonu Bożogrobców-historycznie związanych ze Skaryszewem od 1198 roku uroczystości rocznicowe przełożone zostały na niedzielę 18 maja.

W rolę księcia wcieli się aktor Wojciech Wysocki, który oficjalnie w Skaryszewie będzie gościł po raz trzeci, a to za sprawą jego przyjaźni i wspólnych projektów zawodowych ze skaryszewianką Emilią Gowin.

Od maja rozpocznie się przegląd teatrów szkolnych wystawiających spektakle tematycznie związane z jubileuszem, a już teraz można zapisywać się na bieg łączony „750 km na 750 lecie Skaryszewa”, szczegóły na stronie.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie wydała książeczkę dla dzieci „Legenda o Księżniczce Kunegundzie i zbóju Skaryszu”, której promocja odbędzie się 18 maja, a Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury przygotowuje skaryszewską malowankę dla dzieci, jako prezent na Dzień Dziecka.

I wreszcie 18 maja główne uroczystości rocznicowe, na które przybędą znamienici goście, w tym wspomniani wyżej zakonnicy Grobu Bożego w Jerozolimie – Bożogrobcy z Miechowa, członkowie Bractwa Kurkowego w Radomiu, parlamentarzyści, samorządowcy.   Uroczysty orszak, który wyruszy z ulicy Kunegundy poprowadzą członkowie Radomskiej Chorągwi Rycerskiej, oczywiście na koniach.
Na tą doniosłą uroczystość Skaryszew przybierze „odświętne szaty”. Dekoracją miasta, tak jak i wykonaniem zaproszeń zajął się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Dzięki współpracy MGOK-u z Prezesem firmy odpowiedzialnej za dekoracje Krakowa – miasta, które 7 lat temu również obchodziło 750 lecie lokacji nadanej tak, jak Skaryszewowi przez Bolesława Wstydliwego.

W dniu uroczystości w Rynku posadzony zostanie „Dąb 750-lecia”, który wspólnie z władzami miasta sadzić będą urodzeni 15 maja mieszkańcy Skaryszewa. Będzie również ogromny tort dla wszystkich uczestników, a po zakończeniu uroczystości oficjalnych na stadionie miejskim odbędzie się Piknik Historyczny. Serdecznie zapraszamy.