Monthly Archives: Maj 2014

PODRÓŻ DO ŚREDNIOWIECZNEGO SKARYSZEWA

Po zakończeniu uroczystości z okazji 750-lecia nadania praw miejskich na Skaryszewskim Rynku, średniowieczny klimat zagościł na stadionie miejskim w Skaryszewie. Na dolnej płycie boiska pojawiła się wioska rycerska, a to za sprawą Chorągwi Rycerskiej Ziemi Radomskiej i skaryszewskiego MGOK-u. Wszyscy, którzy przybyli na nasz piknik historyczny mogli zanurzyć się w średniowiecznym życiu podglądając trudną sztukę czerpania papieru czy też samodzielnie ulepić gliniane naczynie.

Najmłodsi mogli choć na chwilę przeistoczyć się w rycerzy i pod czujnym okiem instruktorów podjąć naukę władania mieczem. Jednak największe zainteresowanie wzbudził pokaz sokolniczy z udziałem drapieżnych ptaków. Oczywiście nie mogło zabraknąć dawnych gier i zabaw dla dzieci, dla których przygotowaliśmy upominki związane z jubileuszem Skaryszewa. Niedzielne popołudnie upłynęło pod znakiem średniowiecznych mieszczan, walczących rycerzy, historycznych rzemieślników i warsztatów ceramicznych.

Fotorelacja z imprezy (zdjęcia udostępnione bezpłatnie przez MIXSTUDIO Daniel Rogala)

750-lat Obchody rocznicowe

DSC_6392 Początki grodu Skarzeszów sięgają 1264 roku, kiedy to 15 maja akt lokacyjny ówczesnym władcom miasta przekazał książę Bolesław Wstydliwy, słowami: „…Dla tego czyni się wiadomo obecnym i następnym, iż my Bolesław z bożej łaski książę krakowski i sandomierski, poznawszy, że przez powtórzone spustoszenie tatarskie miejsce Skarzeszowa braci zakonnych ś. Grobu zniszczone i ogołocone z mieszkańców wcale nie przynosi braciom pożytku, z czego oni zwykli byli obficie i ochoczo wszystkich gości podejmować, pozwoliliśmy rzeczonym braciom, toż miejsce na prawie niemieckim, jakiego obywatele miasta Korczyna używają, osadzić, uwalniając je od powinności dla naszego tronu należnych…”

DSC_6383

W 750 rocznicę tego wydarzenia, w dniu 18 maja, spotkali się mieszkańcy, włodarze miasta i zaproszeni goście, aby godnie uczcić to wyjątkowe święto. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem orszaku na mszę św. ulicami miasta. Orszak wyruszył z ulicy Kunegundy na czele z orkiestrą OSP w Skaryszewie, za którą podążały poczty sztandarowe, harcerze, duchowieństwo, Damy i Kawalerowie Zakonu Św. Grobu Bożego w Jerozolimie, Bractwo Kurkowe z Radomia, parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy. Dopełnieniem orszaku był udział Księcia Bolesława V Wstydliwego, który przybył wraz z księżniczką Kingą oraz matką księcia Grzymisławą. W pięknej karecie na czele z rycerzami konnymi i łopoczącymi na wietrze królewskimi chorągwiami paradowali w otoczeniu licznego dworu. Mszę Świętą w intencji mieszkańców naszego miasta celebrował ks. prałat Edward Poniewierski będący kanclerzem Kurii Diecezji Radomskiej i kawalerem Zakonu Bożogrobców. Po mszy św. z repertuarem muzyki klasycznej wystąpili muzycy ze Szkoły Muzycznej im. O. Kolebrga z Radomia. Ponownie uformowany orszak przeszedł na Rynek. Po czym rozpoczęła się rekonstrukcja wydarzeń z 1264 roku – nadania aktu lokacyjnego miastu Skaryszew. Akt odczytał i podpisał książę Bolesław V Wstydliwy w rolę którego wcielił się aktor Wojciech Wysocki. Księciu towarzyszyła księżniczka Kinga w rolę której wcieliła się Skaryszewianka – Emilia Gowin. Akt został przyjęty i podpisany przez gospodarzy Skaryszewa, przewodniczącą Rady Miejskiej Urszulę Gowin i burmistrza Ireneusza Kumięgę. Nie zabrakło głośnych wystrzałów z hakowic oraz okrzyków „Wiwat Skaryszew”. Rekonstrukcję w staropolskiej narracji prowadził Mirosław Sienkiewicz. Na ręce Burmistrza wpłynęło wiele listów gratulacyjnych, podziękowań oraz życzeń.1

DSC_6270 Wśród gości przybyłych na uroczystości znaleźli się Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, posłowie na Sejm RP: Julia Pitera, Zbigniew Kuźmiuk, Radosław Witkowski, Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak, Przewodniczący Rady Powiatu Radomskiego Tadeusz Osiński, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Radomskiego Teresa Majkusiak, Radni Powiatu Radomskiego Mirosław Sienkiewicz i Zdzisław Mroczkowski, W-ce Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie Zbigniew Banaszkiewicz, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu Lucyna Wiśniewska, Radni Rady Miejskiej w Radomiu: Włodzimierz Bojarski, Marek Szary i Mariusz Fogiel, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Radomiu ppłk Zbigniew Adamczyk, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu kom. Robert Faryna, Radni Rady Miejskiej w Skaryszewie, dyrektorzy szkół oraz instytucji z naszego miasta. Zaproszeni goście przekazali mieszkańcom wiele życzeń i ciepłych słów, a W-ce Przewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego na ręce Burmistrza przekazała medal „PRO MASOVIA”, którym zostaliśmy wyróżnieni za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Dla upamiętnienia tego szczególnego jubileuszu, w Rynku został posadzony „Dąb 750-lecia”. Dąb posadzili burmistrz, przewodnicząca Rady Miejskiej i Skaryszewianie urodzeni 15 maja, a byli to: Krystyna Rutka, Zofia Franciszka Falkiewicz, Krystyna Różycka, Helena Danuta Łagowska, Eugeniusz Socha, Zofia Grzebuła, Zbigniew Kluś, Jarosław Chojnacki, Andrzej Kościelniak, Aneta Emilia Zasada Bobrzak, Monika Zofia Żurek, Robert Kupidura, Szymon Piotr Tabor, Damian Mroczkowski, Wojciech Borkowicz, Patryk Nowakowski, Joanna Rychlicka, Amelia Szczepanowska oraz najmłodsza Skaryszewianka urodzona 15 maja – Katarzyna Marek. Na zakończenie uroczystości wszyscy przybyli na Rynek wraz z Orkiestrą Dętą pod dyrekcją Tomasz Góździa odśpiewali gromkie „STO LAT”, a gospodarze miasta częstowali wszystkich tortem urodzinowym, przygotowanym specjalnie na tę okazję z 750 jaj. Dalszą część dnia wypełnił piknik rycerski zorganizowany na stadionie miejskim w Skaryszewie.

Fotorelacja z imprezy (zdjęcia udostępnione bezpłatnie przez MIXSTUDIO Daniel Rogala)

750 – LECIE – PRZYGOTOWANIA NA FINISZU

750 – LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH SKARYSZEWA – PRZYGOTOWANIA NA FINISZU

 

W niedzielę 18 maja odbędą się uroczystości 750 rocznicy lokacji Skaryszewa nadanej osadzie Skaryszew przez księcia Bolesława Wstydliwego 15 maja 1264 roku. Przygotowania do nich trwają już od ponad pół roku. Początkowo obchody planowane były na dzień 15 maja w dokładną rocznicę nadania praw miejskich lecz z różnych powodów, a w szczególności udziału w nich Rycerzy Zakonu Bożogrobców-historycznie związanych ze Skaryszewem od 1198 roku uroczystości rocznicowe przełożone zostały na niedzielę 18 maja.

W rolę księcia wcieli się aktor Wojciech Wysocki, który oficjalnie w Skaryszewie będzie gościł po raz trzeci, a to za sprawą jego przyjaźni i wspólnych projektów zawodowych ze skaryszewianką Emilią Gowin.

Od maja rozpocznie się przegląd teatrów szkolnych wystawiających spektakle tematycznie związane z jubileuszem, a już teraz można zapisywać się na bieg łączony „750 km na 750 lecie Skaryszewa”, szczegóły na stronie.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie wydała książeczkę dla dzieci „Legenda o Księżniczce Kunegundzie i zbóju Skaryszu”, której promocja odbędzie się 18 maja, a Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury przygotowuje skaryszewską malowankę dla dzieci, jako prezent na Dzień Dziecka.

I wreszcie 18 maja główne uroczystości rocznicowe, na które przybędą znamienici goście, w tym wspomniani wyżej zakonnicy Grobu Bożego w Jerozolimie – Bożogrobcy z Miechowa, członkowie Bractwa Kurkowego w Radomiu, parlamentarzyści, samorządowcy.   Uroczysty orszak, który wyruszy z ulicy Kunegundy poprowadzą członkowie Radomskiej Chorągwi Rycerskiej, oczywiście na koniach.
Na tą doniosłą uroczystość Skaryszew przybierze „odświętne szaty”. Dekoracją miasta, tak jak i wykonaniem zaproszeń zajął się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Dzięki współpracy MGOK-u z Prezesem firmy odpowiedzialnej za dekoracje Krakowa – miasta, które 7 lat temu również obchodziło 750 lecie lokacji nadanej tak, jak Skaryszewowi przez Bolesława Wstydliwego.

W dniu uroczystości w Rynku posadzony zostanie „Dąb 750-lecia”, który wspólnie z władzami miasta sadzić będą urodzeni 15 maja mieszkańcy Skaryszewa. Będzie również ogromny tort dla wszystkich uczestników, a po zakończeniu uroczystości oficjalnych na stadionie miejskim odbędzie się Piknik Historyczny. Serdecznie zapraszamy.

Przedstawienie „Legenda o księżniczce Kindze i zbóju Skaryszu” – w wykonaniu uczniów skaryszewskiego Gimnazjum

Dziś w skaryszewskim gimnazjum odbyło się  przedstawienie oparte na „Legendzie o księżniczce Kunegundzie i zbóju Skaryszu” -.
Przedstawienie w wykonaniu uczniów naszego gimnazjum rozpoczęło cykl teatralnych prezentacji międzyszkolnych i  wpisuje się w szereg imprez związanych z obchodami 750 rocznicy nadania praw miejskich.
Zaproszonych gości przywitała pani dyrektor Monika Bekasiewicz. Na przedstawieniu obecni byli przedstawiciele władz naszej gminy oraz jako gość wicewojewoda Dariusz Piątek.
Gośćmi specjalnymi tego pięknego przedstawiania były dzieci skaryszewskiego przedszkola, które żywo reagowały na efekty specjalne (dźwiękowe i wizualne).
Na koniec publiczność zgotowała wykonawcom oraz organizatorom gromkie owacje, po których pan Burmistrz Ireneusz Kumięga bardzo serdecznie  podziękował za zorganizowanie i wykonanie pięknego spektaklu.

kilka zdjęć tytułem wstępu …

_DSC2945_DSC2839

_DSC2862_DSC2897

 

…oraz krótka relacja fotograficzna ;)