AKTUALNOŚCI

Skaryszewskie Dożynki Parafialno-Gminne w roku jubileuszowym

21 września na stadionie miejskim w Skaryszewie odbyły się Parafialno – Gminne Dożynki Miasta i Gminy Skaryszew. Tradycyjne Święto Plonów rozpoczął korowód dożynkowy poprowadzony przez starostów tegorocznych dożynek Panią Agnieszkę Książek z Podsuliszki i Zbigniewa Sawiczyńskiego ze Skaryszewa, w którym uroczyście kroczyli: proboszcz parafii Skaryszew ks. dr Dariusz Skrok, proboszcz parafii Odechów ks. kanonik Andrzej Łączyński, wikariusz parafii Skaryszew Michał Bartosiak, ministranci, dzieci z darami, przewodnicząca Rady Miejskiej w Skaryszewie Urszula Gowin, burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Ireneusz Kumięga, radni miejscy, przedstawiciele sołectw z wieńcami dożynkowymi, Zespół Folklorystyczny „Chomentowianki” oraz zaproszeni goście i mieszkańcy.

DSC_1081

Po oficjalnym powitaniu rozpoczęła się uroczysta Msza Święta Dziękczynna, której oprawę muzyczną zapewnili: Orkiestra Dęta OSP w Skaryszewie pod kierunkiem Pana Tomasza Góździa i Pan Marek Kubicki.

Podczas mszy nastąpił ceremoniał wniesienia darów. Jako pierwsi, chleb i wino podali radni miejscy Luzia Staszewska oraz Grzegorz Sowa, następnie starosta i starościna Dożynek jako dary podali księdzu złożony wcześniej na ołtarzu bochen chleba i kosz owoców, młodzież ze Skaryszewa przyniosła kwiaty i świece, gospodarze gminy: przewodnicząca Rady Miejskiej wraz z burmistrzem MiG Skaryszew złożyli ofiarę finansową dla parafii pw. Św. Jakuba w Skaryszewie i flakon na kwiaty. W trakcie mszy świętej ksiądz proboszcz poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe.
Tradycyjny obrzęd dożynkowy rozpoczęło przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznych plonów przez starostów Dożynek gospodarzom miasta i gminy Skaryszew burmistrzowi Ireneuszowi Kumiędze i przewodniczącej Rady Miejskiej Urszuli Gowin – którzy uroczyście, wspólnie z zaproszonymi gośćmi częstowali nim uczestników święta plonów.

Obrzędowi towarzyszyły konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz na najładniejsze i „najsmaczniejsze” stoisko promocyjne przygotowane przez sołectwa Gminy Skaryszew. Uczestników oceniała Komisja Rolnictwa Rady Miejskiej pod kierunkiem Prezesa Banku Spółdzielczego w Skaryszewie Danuty Wilanowicz.
Wśród wieńców najładniejszym okazał się wieniec z Wymysłowa, drugie miejsce zajął wieniec z Sołtykowa, a trzecie miejsce otrzymało Sołectwo Edwardów.
Natomiast wyróżnionia otrzymały wieńce z Tomaszowa, Niwy Odechowskiej, Podsuliszki, Dzierzkówka Nowego, Janowa, Makowca, Modrzejowic, Makowa Nowego, Gębarzowa Kolonii, Odechowa, Dzierzkówka Starego, Kobylan, Makowa, Chomentowa Puszcz oraz Bujaka.
Wśród stoisk wygrało stoisko z Sołectwa Edwardów, II miejsce zajęły stoiska z Kobylan i Wymysłowa, a trzecie stoisko z Sołectwa Modrzejowice.
W tej kategorii także przyznano wyróżnienia dla sołectw lub grup, które w tym roku postanowiły zaprezentować swoją miejscowość. Znalazły się wśród nich sołectwa: Sołtyków, Chomentów Puszcz, Chomentów Socha, Odechów, Gębarzów, Maków Nowy, Bujak, Gębarzów Kolonia, Niwa Odechowska, Maków, Podsuliszka, Janów oraz po raz pierwszy osiedla Centrum i sołectwa Skaryszew, oba stoiska reprezentujące miasto Skaryszew.
Zaznaczyć należy tutaj również, że stosika sołectw z każdym rokiem stają się coraz barwniejsze i piękniejsze, kusząc różnego rodzaju przysmakami oraz lokalnymi wyrobami.

Podczas uroczystości dożynkowych medalami „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawanym przez Ministra Rolnictwa zasłużonych odznaczono rolników z miasta i Gminy Skaryszew, wśród których znaleźli się: Agnieszka Książek z Podsuliszki, Wojciech Stanios z Kłonowca Kurka, Jan Rutkowski z Odechowca, Andrzej Skrok z Kłonowca Kurka, Mariusz Fryszkowski z Gębarzowa, Franciszek Kołtun z Sołtykowa, Marcin Kalbarczyk z Chomentowa Socha, Jacek Chustecki z Modrzejowic, Robert Domagała z Antoniowa oraz Krzysztof Zawadzki ze Skaryszewa. Aktu dekoracji dokonali wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak, przewodnicząca Rady Miejskiej w Skaryszewie Urszula Gowin oraz burmistrz MiG Skaryszew Ireneusz Kumięga.

Następnie z rąk wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Radomskiego Teresy Majkusiak i przewodniczącego Rady Powiatu Radomskiego Tadeusza Osińskiego wręczono medale „Zasłużony dla Powiatu Radomskiego, które otrzymali  sołtys wsi Maków Krystyna Stanios oraz radny Rady Miejskiej w Skaryszewie Tomasz Kicior.

Po części oficjalnej rozpoczął się koncert dożynkowy. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka”, który w barwnych strojach dał niezwykły koncert muzyki ludowej rodem z Tatr oraz pokaz tańca. Następnie na scenie pojawiła się kapela ludowa Zdzisława Kwapińskiego oraz chór „Ad Gloriam Dei”, któremu w kilku utworach akompaniowała Orkiestra Dęta OSP Skaryszew. Natomiast sołecką twórczość artystyczną przedstawiła sołtysowa z Huty Skaryszewskiej Jadwiga Czpak. Przez cały dzień uczestnicy dożynek korzystali z licznych atrakcji. Można było zwiedzać stoiska promocyjne sołectw i kosztować specjałów kuchni wiejskiej i regionalnych napitków. Najmłodsi mieli do dyspozycji wesołe miasteczko i ściankę wspinaczkową rozstawioną przez druhów z OSP  Skaryszew. Do późnego wieczora trwała zabawa taneczna przy muzyce zespołu YEJ.

Galeria 1

Galeria 2

PODRÓŻ DO ŚREDNIOWIECZNEGO SKARYSZEWA

Po zakończeniu uroczystości z okazji 750-lecia nadania praw miejskich na Skaryszewskim Rynku, średniowieczny klimat zagościł na stadionie miejskim w Skaryszewie. Na dolnej płycie boiska pojawiła się wioska rycerska, a to za sprawą Chorągwi Rycerskiej Ziemi Radomskiej i skaryszewskiego MGOK-u. Wszyscy, którzy przybyli na nasz piknik historyczny mogli zanurzyć się w średniowiecznym życiu podglądając trudną sztukę czerpania papieru czy też samodzielnie ulepić gliniane naczynie.

Najmłodsi mogli choć na chwilę przeistoczyć się w rycerzy i pod czujnym okiem instruktorów podjąć naukę władania mieczem. Jednak największe zainteresowanie wzbudził pokaz sokolniczy z udziałem drapieżnych ptaków. Oczywiście nie mogło zabraknąć dawnych gier i zabaw dla dzieci, dla których przygotowaliśmy upominki związane z jubileuszem Skaryszewa. Niedzielne popołudnie upłynęło pod znakiem średniowiecznych mieszczan, walczących rycerzy, historycznych rzemieślników i warsztatów ceramicznych.

Fotorelacja z imprezy (zdjęcia udostępnione bezpłatnie przez MIXSTUDIO Daniel Rogala)

750-lat Obchody rocznicowe

DSC_6392 Początki grodu Skarzeszów sięgają 1264 roku, kiedy to 15 maja akt lokacyjny ówczesnym władcom miasta przekazał książę Bolesław Wstydliwy, słowami: „…Dla tego czyni się wiadomo obecnym i następnym, iż my Bolesław z bożej łaski książę krakowski i sandomierski, poznawszy, że przez powtórzone spustoszenie tatarskie miejsce Skarzeszowa braci zakonnych ś. Grobu zniszczone i ogołocone z mieszkańców wcale nie przynosi braciom pożytku, z czego oni zwykli byli obficie i ochoczo wszystkich gości podejmować, pozwoliliśmy rzeczonym braciom, toż miejsce na prawie niemieckim, jakiego obywatele miasta Korczyna używają, osadzić, uwalniając je od powinności dla naszego tronu należnych…”

DSC_6383

W 750 rocznicę tego wydarzenia, w dniu 18 maja, spotkali się mieszkańcy, włodarze miasta i zaproszeni goście, aby godnie uczcić to wyjątkowe święto. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem orszaku na mszę św. ulicami miasta. Orszak wyruszył z ulicy Kunegundy na czele z orkiestrą OSP w Skaryszewie, za którą podążały poczty sztandarowe, harcerze, duchowieństwo, Damy i Kawalerowie Zakonu Św. Grobu Bożego w Jerozolimie, Bractwo Kurkowe z Radomia, parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy. Dopełnieniem orszaku był udział Księcia Bolesława V Wstydliwego, który przybył wraz z księżniczką Kingą oraz matką księcia Grzymisławą. W pięknej karecie na czele z rycerzami konnymi i łopoczącymi na wietrze królewskimi chorągwiami paradowali w otoczeniu licznego dworu. Mszę Świętą w intencji mieszkańców naszego miasta celebrował ks. prałat Edward Poniewierski będący kanclerzem Kurii Diecezji Radomskiej i kawalerem Zakonu Bożogrobców. Po mszy św. z repertuarem muzyki klasycznej wystąpili muzycy ze Szkoły Muzycznej im. O. Kolebrga z Radomia. Ponownie uformowany orszak przeszedł na Rynek. Po czym rozpoczęła się rekonstrukcja wydarzeń z 1264 roku – nadania aktu lokacyjnego miastu Skaryszew. Akt odczytał i podpisał książę Bolesław V Wstydliwy w rolę którego wcielił się aktor Wojciech Wysocki. Księciu towarzyszyła księżniczka Kinga w rolę której wcieliła się Skaryszewianka – Emilia Gowin. Akt został przyjęty i podpisany przez gospodarzy Skaryszewa, przewodniczącą Rady Miejskiej Urszulę Gowin i burmistrza Ireneusza Kumięgę. Nie zabrakło głośnych wystrzałów z hakowic oraz okrzyków „Wiwat Skaryszew”. Rekonstrukcję w staropolskiej narracji prowadził Mirosław Sienkiewicz. Na ręce Burmistrza wpłynęło wiele listów gratulacyjnych, podziękowań oraz życzeń.1

DSC_6270 Wśród gości przybyłych na uroczystości znaleźli się Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, posłowie na Sejm RP: Julia Pitera, Zbigniew Kuźmiuk, Radosław Witkowski, Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak, Przewodniczący Rady Powiatu Radomskiego Tadeusz Osiński, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Radomskiego Teresa Majkusiak, Radni Powiatu Radomskiego Mirosław Sienkiewicz i Zdzisław Mroczkowski, W-ce Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie Zbigniew Banaszkiewicz, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu Lucyna Wiśniewska, Radni Rady Miejskiej w Radomiu: Włodzimierz Bojarski, Marek Szary i Mariusz Fogiel, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Radomiu ppłk Zbigniew Adamczyk, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu kom. Robert Faryna, Radni Rady Miejskiej w Skaryszewie, dyrektorzy szkół oraz instytucji z naszego miasta. Zaproszeni goście przekazali mieszkańcom wiele życzeń i ciepłych słów, a W-ce Przewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego na ręce Burmistrza przekazała medal „PRO MASOVIA”, którym zostaliśmy wyróżnieni za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Dla upamiętnienia tego szczególnego jubileuszu, w Rynku został posadzony „Dąb 750-lecia”. Dąb posadzili burmistrz, przewodnicząca Rady Miejskiej i Skaryszewianie urodzeni 15 maja, a byli to: Krystyna Rutka, Zofia Franciszka Falkiewicz, Krystyna Różycka, Helena Danuta Łagowska, Eugeniusz Socha, Zofia Grzebuła, Zbigniew Kluś, Jarosław Chojnacki, Andrzej Kościelniak, Aneta Emilia Zasada Bobrzak, Monika Zofia Żurek, Robert Kupidura, Szymon Piotr Tabor, Damian Mroczkowski, Wojciech Borkowicz, Patryk Nowakowski, Joanna Rychlicka, Amelia Szczepanowska oraz najmłodsza Skaryszewianka urodzona 15 maja – Katarzyna Marek. Na zakończenie uroczystości wszyscy przybyli na Rynek wraz z Orkiestrą Dętą pod dyrekcją Tomasz Góździa odśpiewali gromkie „STO LAT”, a gospodarze miasta częstowali wszystkich tortem urodzinowym, przygotowanym specjalnie na tę okazję z 750 jaj. Dalszą część dnia wypełnił piknik rycerski zorganizowany na stadionie miejskim w Skaryszewie.

Fotorelacja z imprezy (zdjęcia udostępnione bezpłatnie przez MIXSTUDIO Daniel Rogala)

Przedstawienie „Legenda o księżniczce Kindze i zbóju Skaryszu” – w wykonaniu uczniów skaryszewskiego Gimnazjum

Dziś w skaryszewskim gimnazjum odbyło się  przedstawienie oparte na „Legendzie o księżniczce Kunegundzie i zbóju Skaryszu” -.
Przedstawienie w wykonaniu uczniów naszego gimnazjum rozpoczęło cykl teatralnych prezentacji międzyszkolnych i  wpisuje się w szereg imprez związanych z obchodami 750 rocznicy nadania praw miejskich.
Zaproszonych gości przywitała pani dyrektor Monika Bekasiewicz. Na przedstawieniu obecni byli przedstawiciele władz naszej gminy oraz jako gość wicewojewoda Dariusz Piątek.
Gośćmi specjalnymi tego pięknego przedstawiania były dzieci skaryszewskiego przedszkola, które żywo reagowały na efekty specjalne (dźwiękowe i wizualne).
Na koniec publiczność zgotowała wykonawcom oraz organizatorom gromkie owacje, po których pan Burmistrz Ireneusz Kumięga bardzo serdecznie  podziękował za zorganizowanie i wykonanie pięknego spektaklu.

kilka zdjęć tytułem wstępu …

_DSC2945_DSC2839

_DSC2862_DSC2897

 

…oraz krótka relacja fotograficzna ;)

750 KILOMETRÓW NA 750 – LECIE MIASTA

Kolejnym wydarzeniem z kalendarza Jubileuszu miasta Skaryszewa jest bieg łączony bez przerwy na dystansie 750 – ciu kilometrów. Rozpoczęcie biegu zaplanowaliśmy na środę 2 lipca o godz. 6 00 rano, a zakończymy go w sobotę 5 lipca ok. godziny 12 00. Bieg zostanie rozegrany na stadionie miejskim w Skaryszewie i będzie trwał nieustannie w dzień i w nocy, aż do przebiegnięcia 750 kilometrów. Dystans będzie mierzony elektronicznie i wyświetlany na telebimie. Dodatkowo uruchomimy kamerki on – line żeby można było oglądać przebieg biegu w Internecie.

Dla uczestników przygotowaliśmy pamiątkowe koszulki, dyplomy i medale. W naszej gminie jest grupa osób, która czynnie uprawia ten sport. Reprezentują nasze miasto i gminę na różnych imprezach biegowych w Polsce. Stamtąd przywożą medale i niezapomniane wspomnienia. Pasja ta zaczyna przechodzić z pokolenia na pokolenie, czego przykładem jest Jacek Woźniak i jego syn Adam, jak również Marcin Gierczak z synem Miłoszem, którzy wspólnie biegają na imprezach sportowych.

Do startu w biegu 750 – lecia zapraszają „Skaryszewscy Biegacze”.
Od lewej stoją: Jacek Iwański, Karol Kucharski, Daniel Stolarczyk, Marcin Gierczak, Jacek Woźniak, Ireneusz Kumięga.
Na dole od lewej: Adam Woźniak i Miłosz Gierczak.
Do udziału w biegu zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno dorosłych jak i dzieci, którzy będą na siłach przebiec już 400m, czyli jedno okrążenie bieżni na stadionie miejskim. W biegu można brać udział nie tylko indywidualnie, ale także zachęcamy do tworzenia grup, zespołów, teamów, które w danym okresie czasowym będą reprezentowały swoją grupę w tym historycznym biegu. Dla przykładu mogą to być strażacy, urzędnicy, nauczyciele, firmy, reprezentacje ulicy lub osiedla, itp. Wszystko zależy od państwa wyobraźni. Dla wszystkich, którzy przebiegną powyżej 2 km przygotowaliśmy pamiątkowe koszulki, a Ci którzy przebiegną powyżej 5km otrzymają oprócz koszulek specjalnie odlane na tę okazję, pamiątkowe medale. Dla dzieci oprócz dyplomów przygotowaliśmy słodki upominek oraz pamiątkowy medal. A wszyscy, którzy wezmą udział w biegu zostaną wpisani do pamiątkowej księgi 750 – lecia miasta Skaryszewa.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU

Załączniki: